Partnerzy

Ile pracy wymaga ogród?

Przydomowy ogródek jest czasochłonny, wie to każdy, kto posiada małe poletko ziemi, na którym uprawia ulubione rośliny. Ogólnie rzecz biorąc to, jak ogród jest czasochłonny, zależy przede wszystkim od tego, co w nim uprawiamy. Jedne rośliny czy warzywa wymagają dużych nakładów pracy, inne natomiast rosną same.
Najwięcej pracy musisz poświęcić truskawkom, pnącemu groszkowi, pomidorom, rzodkiewkom i ogórkom. Inne rośliny takie jak na przykład marchew, buraki czy pietruszka rosną sobie same i nie wymagają od nas nakładów czasu. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest uprawiać takie warzywa, które są odporne na zarazy i które zawsze dobrze owocują. Część warzyw okopowych musi mieć idealną glebę, a co za tym idzie uzdatnianie tej gleby może nam zająć nawet długie godziny. Szacunkowo trzeba przyjąć, że własny ogród zajmuje minimum 3 godziny pracy tygodniowo w sezonie plonowania, natomiast kilka dni pracy trzeba przeznaczyć na to, żeby przygotować do sadzenia i siewu. Wszystko zależy oczywiście od jego powierzchni.
Więcej na:

Sprzątanie w domu

Mało kto przepada za domowymi porządkami. Niestety sprzątanie nie należy do czynności, które ludzie lubią najbardziej. O ile w grę wchodzą delikatne porządki, to może być to jeszcze przyjemne, ale jeśli chodzi o takie naprawdę poważne, to trzeba przyznać, że stanowią one dla nas duży problem. Mycie okien, szorowanie kuchenki gazowej czy pranie dywanów to ciężka praca, od której część ludzi wolałaby się wymigać. Mimo wszystko czy to lubimy, czy też nie, to sprzątanie jest bardzo istotną kwestią w życiu każdego z nas. Nie jest wcale tajemnicą, że w posprzątanym domu czujemy się lepiej, lepiej nam się myśli, jesteśmy spokojniejsi i czujemy się bardziej komfortowo. Sprzątanie działa nie tylko na prezencję naszego domu czy mieszkania, ale też bezpośrednio na nasze samopoczucie. Jak dowodzą psycholodzy, w posprzątanym domu ludzie odczuwają mniejszy stres, nie denerwują się tak i nie stwarzają problemów. Im jest on czystszy, tym lepiej jest im w nim przebywać. Dlatego następnym razem zanim wymigiwać się od sprzątania, zrób to ochoczo.
Więcej na:

Nasi czytelnicy: