Dla ucznia

Młodzi do biznesu!

Projekt „Młodzieżowa Akademia Agrobiznesu” został stworzony z myślą o Was. Chcemy pomóc Wam w rozwijaniu zainteresowań i zdobyciu wiedzy biznesowej, aby w przyszłości udało się Wam znaleźć miejsce na rynku pracy lub zrealizować pomysł na własny biznes.
 
Ogródek obok domu to wielka pomoc w planowaniu codziennej diety i z pewnością niemałe odciążenie dla domowego budżetu. Jednakże są też słabe strony tego rozwiązania. Przede wszystkim, żeby mieć własny ogród, trzeba posiadać kawałek ziemi. Jeśli mieszkamy w blokach lub kamienicach i nie mamy takiej ziemi, to musimy kupić sobie działkę, a to już generuje spory koszt.
Drugą sprawą jest fakt, że ogród niestety wymaga od nas pracy. Ktoś może powiedzieć, że własne warzywa i zioła są prawie za darmo, ale niestety tak nie jest. Co prawda ich koszt jest niższy, ale absolutnie nie są one darmowe. Nasiona i sadzonki trzeba kupić, kosztują też preparaty przeciw szkodnikom, woda, którą podlewamy ogródek. Nie mówiąc już o naszym czasie, który spędzamy na jego pielęgnację. Ogród to obowiązek, jeśli chcemy coś z niego mieć, to musimy włożyć odpowiednie fundusze. Niestety nie ma nic za darmo. Zawsze też istnieje prawdopodobieństwo, że nasze uprawy zostaną zaatakowane przez szkodniki, które je zniszczą i uprawa nie przyniesie plonów.

Nowocześnie

Jeśli masz niewielki kawałek ziemi, to czasami występuje dylemat, co na niej sadzić, czy warzywa, czy kwiaty. Ograniczona ilość miejsca niestety nie sprzyja rozrzutności, a co za tym idzie musisz zdecydować, co tak naprawdę chcesz uprawiać i co bardziej Ci się opłaca. Ogród kwiatowy jest piękny, ale oprócz swojego uroku nie daje korzyści.
Natomiast uprawiając warzywa, możesz zaoszczędzić na zakupach, a dodatkowo odżywiać się zdrowo i smacznie w naturalny sposób. Na kwiaty z pewnością powinny się zdecydować osoby, które do zagospodarowania mają naprawdę niewielki kawałek ziemi. Czasami przed domem jest dosłownie dwa lub trzy metry gruntu i żeby zrobić tam ogród, trzeba byłoby być prawdziwym cudotwórcą. Jeśli natomiast ziemi masz więcej, to nie ma się co zastanawiać. Zdecydowanie lepiej będzie sprawiedliwie podzielić ją między warzywa i kwiaty. Możesz poróżnicować rabatki i warzywa przeplatać z kwiatami i krzewami tak, żeby wytworzyć interesującą i dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Pomysły znajdziesz w sieci.